Felsefe hakkında her şey…

Jonathan Edwards Kimdir?

06.11.2019
1.942

1703 ABD doğumlu Jonathan Edwards, İngiliz-Amerikan püritenliğinin en büyük ilahiyatçılarından ve filozoflarındandır. 19. yüzyılda Protestan misyonerlerin genişlemesinin öncülerinden biridir.

14 yaşında Yale’de öğrenim görürken filozof John Locke’un düşüncelerinden etkilenmiştir. Derin manevi duyarlılıklara sahip bir genç olarak, 17 yaşında, kutsallığın onun için büyüleyici ve ilahi bir güzellik olarak ortaya çıktığını söylemiş ve ilahiyat alanına yönelmiştir. Bu akıl ve dindarlık kombinasyonu Edward’ın tüm yaşamını karakterize etmiştir.

Edwards, Amerikan tarihinin en meşhur vaazlarından biri olarak kabul edilen “Öfkeli Tanrı’nın Elinde Günahkarlar”a katkıda bulunmuştur. Tutkulu üslubuyla Edwards, gerçek dinin, akıllarda değil, duygulanımlarda kökleştiğini savunmuştur. Kişisel dönüşümün ancak eleştirel bir bakış açısı ile yapılabileceğini öne sürmüştür.

Massachusetts’te misyonerlik faaliyetleri yürüten bir papaz olarak çalışırken, ilahi egemenliğin parlak bir savunması olan İrade Özgürlüğü’nü yazmıştır (1754). İstediğimiz her şeyi yapmakta özgür olduğumuzu; ancak bu isteği, asla Tanrı’nın iradesine ve onun ilahi doğasına dair bir vizyon olmadan gerçekleştirmek istemeyeceğimizi öne sürmüştür. Newton fiziğinden etkilenen Edwards, Tanrı’nın takdirinin, kelimenin tam anlamıyla atomların bağlayıcı gücü olduğuna inanıyordu: Tanrı, varlığını bir andan diğerine sürdürmedikçe, evren çökecek ve yok olacaktı.

New Jersey Koleji’ne (daha sonra Princeton) 1758’de başkan olarak atanan Edwards, kısa süre sonra çiçek hastalığından yaşamını yitirdi.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...