Felsefe hakkında her şey…

James McKeen Cattell Kimdir?

06.11.2019
1.457

Amerikalı psikologdur.

James McKeen Cattell, Amerikan psikolojisinin işlevsel ruhunu en iyi yansıtan psikologlardan biridir. Pennsylvania’da doğmuş ve lisans eğitimini 1880 yılında babasının, müdürlüğünü yaptığı Lafayette Koleji’nde tamamlamıştır. Yüksek lisans çalışması için Avrupa’ya gitmeye vermiş ve ilk olarak Göttingen’e, oradan da Leipzig’e gitmiş ve Wundt’un öğrencisi olmuştur.

Temel ilgi alanı felsefe olan Cattell, felsefe üzerine hazırladığı bir metinle Johns Hopkins’te bir eğitim bursu kazanmıştır. Öğrencilik hayatının ilk yıllarında hiç psikoloji dersi almamasına rağmen psikolojiye ilgisinin yönelmesi ise çok ilgi çekicidir. Cattell, uyuşturucu maddelerle yaşadığı kişisel bir tecrübesinin ardından psikoloji ile ilgilenmeye başlamış ve bu alanda oldukça yetkin bir isim olmuştur.

Cattell genellikle zihinsel süreçlerin araştırılmasını, uygulamalı ve test yöntemli bir yaklaşım doğrultusunda yapmaktaydı. Cattell’in psikoloji anlayışı, insanın bilinçli hareketlerindense yetenekleriyle ilgilidir ve bu bakımdan işlevsel psikolojiye yakın olmasına rağmen resmi olarak asla bu psikoloji akımıyla birleşmemiştir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...