Felsefe hakkında her şey…

Eratosthenes Kimdir?

25.02.2021
2.971
Eratosthenes Kimdir?

Eratosthenes M.Ö. 276 ila M.Ö. 194 yılları arasında yaşadığı düşünülen Yunan coğrafyacı ve filozoftur. Eratosten aynı zamanda matematikçi ve astronom yönleriyle de tanınmaktadır. Eratosthenes, “geography” terimini kullanan ilk kişi olarak coğrafya biliminin temellerini atmıştır.

M.Ö. 3. yüzyılda Libya’da doğan Eratosthenes daha sonra eğitim için Atina’ya gitmiştir. Coğrafyanın kurucu kabul edilen Eratosthenes dünyanın küresel olduğunu ileri sürer ve bir tür dik açı yardımıyla dünyanın çevresini hesaplayan kişi olarak da bilinmektedir. Bu hesaplamada bulduğu değer (24,000 mil) gerçek değere (24,800 mil) çok yakındır. Yine Güneş’in Dünya’ya olan uzaklığını 92 milyon mil olarak ölçmüştür ki bu değer de 93 milyon mil olan gerçek uzaklığa oldukça yakındır.

Erastosthenes aynı zamanda enlem-boylam sistemini icat edip eksen eğikliğini gerçeğe yakın bir doğrulukta hesaplamıştır. Klimatoloji ve kartografya ile de ilgilenmiş ve enlem-boylam sistemine göre bir dünya haritası oluşturmuştur. İskenderiye Coğrafya Ekolü’nün de kurucusudur.

Eratosthenes’in Dünya Haritası

Eratosthenes’in Dünya Haritası

Eratosthenes, günümüzde Libya sınırları içinde bulunan Kirene şehrinde doğmuştur. Tarihi tam olarak bilinememekle birlikte makalemizin başında da belirttiğimiz gibi M.Ö. 276 ila M.Ö. 273 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir.

Yüksek öğrenimi için gittiği Atina’da Kireneli Lysanias’ten dil bilgisi, Sakız Adalı Ariston’dan Stoa felsefesi ve Arkesilaos’tan Platon felsefesi alanlarında eğitim görmüştür. Başta etik ve gereksiz bilimsel çalışmalar yaptığını düşündüğü Aristoteles’in üzerinde büyük bir etkisi olduğu anlaşılmaktadır. Hayatı boyunca felsefeye Platoncu bir yaklaşımla bakması bunu kanıtlar niteliktedir

Eratosthenes’in ünlü bilgin Kireli Callimachus’un öğrencisi olduğu söylenir ancak bu bilgi çok da güvenilir değildir. Kinisist felsefeci Bion von Borysthenes ve Arkesilaos’un öğrencisi Apelles von Chios etkilendiği diğer filozoflardır Kıbrıslı Zenon ile öğrenci-öğretmen ilişkisi iddiası ise kronolojik olarak problemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...