Felsefe hakkında her şey…

Damaskuslu Nicolaos Kimdir?

11.11.2019

Roma İmparatorluğu’nun ilk imparatoru Augustus’un saltanatı sırasında yaşamış olan Suriyeli tarihçi ve filozof. Adı doğduğu yer olan Şam (Damascus) kentinden gelir. Ünlü Yahudi kralı Büyük Hirodes’in yakın dostuydu.

En bilinen çalışması 144 kitaptan oluşan bir dünya tarihidir ve sadece birkaç parçası günümüze ulaşmıştır. Diğer çalışmaları arasında bir otobiyografi, Augustus’un ve Hirodes’in hayat hikâyeleri ve bazı filozofik eserlerde yer alır.

Nicolaus, “Pandion (Pandyan krallığı?) ya da bazılarına göre Porus adında” bir Hint Kralı tarafından 13 yılında Roma İmparatoru Augustus’a gönderilen bir “Elçi heyeti” hakkında anlattığı hikâyeleri ile meşhurdur. Elçilik mensuplarıyla Antakya’da tanışmıştır. Sefaret yanında Yunanca yazılmış bir diplomatik mektup taşıyordu ve mensuplarından biri inancını göstermek için Atina’da kendini diri diri yakmıştı. Olaylar heyecan uyandırmış ve Strabon ve Cassius Dio tarafından kaydedilmişti. Sramana için Plutarch zamanında bile halâ görülebilen ve üzerinde “ΖΑΡΜΑΝΟΧΗΓΑΣ ΙΝΔΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΓΟΣΗΣ” (“Hindistan’daki Barygaza’dan sramana efendi”) yazan bir mezar yaptırılmıştı.

Bu hikâyelerin anlattığına göre, Hintli Budist din adamları (Sramanalar, Nasıralı İsa zamanında Levant’da dolaşmaktaydılar.

Yahudi tarihçi Josephus, (İbrahim peygamber) ile ilgili olarak Nikolaos’un dördüncü kitabını referans almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...