Felsefe hakkında her şey…

Benalı Amalric (Amalric of Bena) Kimdir?

02.11.2019
1.438

Orta Çağ’ın ünlü teolog ve filozoflarından birisidir.

Fransız Benalı Amalric 12. yüzyılın ikinci yarısında Chartres yakınlarındaki bir köy olan Bena’da doğdu. Paris Üniversitesinde felsefe ve teoloji dersleri verdi ve büyük bir üne sahip oldu. Aristoteles felsefesini geliştiren dersleri büyük ilgi çekti. “Doğal Şeyler Anlaşması” adlı çalışmasında yer alan doktrinleri 1204 yılında Paris Üniversitesi tarafından kınandı ve Papa’ya yapılan kişisel bir itiraz üzerine cezası onaylandı. Amalric’in Paris’e dönmesi ve hatalarını tekrar gözden geçirmesi emredildi. 1209 yılında gerçekleşen ölümüne, maruz kaldığı bu aşağılamanın yarattığı üzüntünün neden olduğu iddia edildi.

Amalric, felsefi sisteminin ilkelerini güçlü bir panteistik anlayışla geliştirmişti. Ona göre yalnızca üç önerme kesinlik ilkesi ile açıklanabilirdi: Tanrı her şeydir; her Hristiyan’ın Mesih’in bedeninin bir üyesi olduğuna ve bu inancın kurtuluş için gerekli olduğuna inanması gerekir; Tanrı’ya âşık olan kişi günah işlemez. Bu üç öneri, Tanrı’nın kendisini, İbrahim’in ilk dönemine işaret eden üç katlı bir vahiyle açığa vurduğunu savunan takipçileri tarafından daha da geliştirildi.

Amalric, tüm varlıkların kendi içinde şekilleri olduğunu, ancak hareketin, sürekli ve gerekli olduğu bir ilk maddeden doğduğunu savundu. Tüm özel varlıkların bu ilk maddenin sürekli ve gerekli hareketinden oluştuğunu ileri sürdü.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...