Hans Georg Gadamer Kimdir? (1900-2002)

Gadamer, Almanya’nın Marburg kentinde doğdu. 1900'de başlayan yaşamı, onun 21. yüzyılı karşılamasına kadar uzun sürdü.Bir kimya profesörünün oğluydu. Breslau, Marburg, Freiburg ve Münih üniversitelerinde beşeri bilimler öğrenimi gördü. Freiburg'da Martin Heidegger’in yanında yaptığı felsefe doktorasını 1922’de tamamladı.

1933te Marburg’da, 1934-35 yıllarında Kiev’de estetik ve etik dersleri verdi.

1937’de Marburg’da kadro dışı profesör oldu. İki yıl sonra Leipzig Universitesi’ne kadrolu profesör olarak atandı. Ardından, Frankfurt (1947-49) ve Heidelberg (1949’dan başlayarak) üniversitelerinde dersler verdi. 1968’de emekliye ayrıldıktan sonra da üniversitede ders vermeyi sürdürdü.

Yöntemini büyük ölçüde Wilhelm Dilthey, Edmund Husserl ve Martin Heidegger’in kavramlarından yararlanarak geliştirmiştir.

Gadamer'de hermeneutik felsefenin tam odağında yer alır; anlama, onun için dünyadaki var oluşumuzun temel bir tarzıdır.Ayrıca Lütfen Bakınız:
 

 • Hans Georg Gadamer'in Etkileri
 • Hans Georg Gadamer ve Hermeneutik
 • Hans Georg Gadamer'de Dört Önemli Kavram
 • Hans Georg Gadamer ve Felsefi Hermeneutik
 •  
   
  < Felsefe Akımları Dizinine Geri Git
  < 20. Yüz Yıl Tarih Felsefesi Dizinine Geri Git
  < Filozoflar Dizinine Geri Git

  > Bu sayfaya ilişkin etiketler: Hans Georg Gadamer kimdir, Hans Georg Gadamer felsefesi, Gadamer düşüncesi, Hans Georg Gadamer felsefesi nedir, Hans Georg Gadamer düşüncesi nedir, Hans Georg Gadamer eserleri nelerdir, Hans Georg Gadamer ve felsefe, felsefede Hans Georg Gadamer, Hans Georg Gadamer felsefesi, Gadamer ve hermeneutik, Gadamer ve anlamacı bilim, Gadamer ve anlama, Gadamer ve hermeneutik