Felsefe hakkında her şey…

Proteus Kimdir?

11.11.2019
3.014

MS 100 ila 165 yılları arasında yaşamış olan Yunan filozofudur.

Misya’da Parion kentinde doğan Pergrinos Proteus, olimpiyat oyunları ateşinde kendini yakmasıyla tanınan kinik bir filozoftur.

Babasını öldürdüğünden kuşkulanılması üzerine Filistin’e kaçan Proteus, burada Hıristiyan cemaati içinde nüfuzlu bir konum kazanınca tutuklanmıştır. Serbest bırakıldıktan sonra gittiği Mısır’da kinik filozof Agathobulos’tan ders almış ve oradan da Roma’ya geçmiştir.

İmparator Antoninus Pius’a hakaret ettiği için Mısır’dan kovulan Proteus Yunanistan’a dönmüştür. Burada önceleri iyi karşılandıysa da yönetici Herodes Atticus’u küçük düşürerek popülerliğini yitirmiş ve bunun üzerine kendisini yakacağını söylemiş, olimpiyat oyunları sırasında, aralarında Lukianos’un da bulunduğu bir seyirci kitlesi önünde, yanmakta olan bir odun yığınına atlayarak intihar etmiştir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...