Destutt de Tracy Kimdir?

Destutt de Tracy, tam adı Antoine Louis Claude Destutt de Tracy (d. 20 Temmuz 1754 - ö. 9 Mart 1836)Destutt de Tracy ideoloji fikrinin öncü ismidir. Ona göre ideoloji, bilimsel bir disiplindir. Doğru ile yanlışı, yanılsama ile gerçekliği, safsata ile bilimsel olanı ayırmaya dönük bir bilimdir sözkonusu olan. Destutt de Tracy ve onunla birlikte İdeologlar olarak adlandırılan diğer entelektüeller bu bağlamda ideolojiyi bir "fikirler bilimi" olarak formüle ederler.

Destutt de Tracy'de John Locke, Condillac ve Cabanis gibi daha çok duyumcu düşünürlerin etkisi belirgindir.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Destutt de Tracy kimdir, Destutt de Tracy felsefesi, Destutt de Tracy düşüncesi, Destutt de Tracy felsefesi nedir, Destutt de Tracy düşüncesi nedir, Destutt de Tracy eserleri nelerdir, Destutt de Tracy ve felsefe, felsefede Destutt de Tracy, Destutt de Tracy felsefesi