Felsefe hakkında her şey…

Jean Bodin Kimdir?

06.11.2019
3.050
Jean Bodin Kimdir?

Jean Bodin, Fransız hukukçu ve siyaset filozofudur. Jean Bodin 1530 ila 1597 yılları arasında yaşamış, güçlü devlet idealinin temsilcilerindendir. İlahi hak üzerine kurulu ve yalnızca doğal hukuk ile sınırlanabilen mutlak yasama erkine sahip bir demokratik monarşi içinde kral ve parlamento arasında denge kuran ideal devlet kuramı ile tanınır.

Bodin, 1546 yazında Angers’de Karmelit tarikatına kabul edildi. Üç yıl sonra eğitimini tamamlamak üzere tarikatın Paris’teki okuluna gönderildi. 1551’de bilinmeyen bir nedenle tarikata bağlılık andının geçersiz sayılmasına izin verildi ve hukuk okumak üzere Toulouse Üniversitesine gitti. Toulouse’da öğrenci ve öğretmen olarak 1561’e değin kaldı. O yıl, Katolikler ile Huguenotlar (Fransız Protestanları) arasında iç savaşın başladığı sırada hukuk öğretmenliğim bırakıp avocat du roi (krallık avukatı) olarak Paris’e döndü. 1571’de kralın kardeşi Alençon dükü François’nın danışmanı oldu; yönetimde ve diplomatik hizmetlerde görevli kişilerle tanıştı. 1576’da Vermandois’tan halk temsilcisi olarak Blois’da toplanan Millet Meclisi’e girdi. Bu olay krallığın gözünden düşmesine yol açtı.

O parlamento için Huguenotlara savaş açılması yerine, görüşme yapılmasını savundu. Monarşiye zarar vereceği nedeniyle krallık arazisinden feragat edilmesine de karşı çıktı. Soylu ve ruhban sınıfın taleplerin; benimsemeyerek Tiers Etat’nm hakkını savundu. 1583vte Alençon dükünün ölümü üzerine, krallık procurateur’ü (vali) olarak Laon’a çekildi. On üç yıl sonra burada vebadan öldü.

Jean Bodin, en önemli yapıtı olan “Six Livres de la Republique” (1576; Cumhuriyetin Altı Kitabı) ile 17. yüzyılın en önemli filozoflarından birisi olan Thomas Hobbes’u etkiledi. Bodin bu kitabındaki siyasal modelle vatandaşların gereksinimlerini bilen bir yöneticiye itaat edilmesi üzerine kurulu bir medeni düzeni vurguluyordu. Katolikler ile Huguenotlar arasında, 16. yüzyıl din savaşlarında yaşanana benzer bir anarşiden kaçınmak için, hükümet kararlarına saygı gösterilmesini gerekli görüyordu.

Bodin’in öbür yazıları arasında, evrensel hukuk ilkelerini belirlemeye yönelik eleştirel bir tarih incelemesi (1566) ile dinleri özünde, insan davranışlarının ardındaki etik norm olarak gören ve On Emir’e dayandırılmaları gerektiğini öne süren karşılaştırmalı bir dinler araştırması da yer alır.

İlgili konular:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...