Gerald Allan "Jerry" Cohen Kimdir?

Gerald Allan "Jerry" Cohen, (d. 1941) All Souls College, Oxford, Sosyal ve Siyaset Kuramı Chichele Profesörü.Montreal'de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Cohen, McGill University, Kanada (BA, felsefe ve siyaset bilimi)'da ve The University of Oxford (felsefe)'da Isaiah Berlin and Gilbert Ryle'ın altında eğitim gördü.

Cohen 1985'te Oxford'da Chichele profesörlüğüne atanmadan önce 1963'ten 1984'e kadar Londra'da University College'de Felsefe Bölmünde çeşitli görevler aldı. Jonathan Wolff, Michael Otsuka, Will Kymlicka, ve Seana Shiffrin gibi bir çok eski öğrencisi kendi alanlarında önemli siyaset düşünürleri oldular.

Çözümlemeci Marksizm'in bir savunucusu ve Eylül Grubunun bir üyesi olarak tanınan Cohen'in 1978'de yayınlanan Karl Marks'ın Tarih Kuramı: Bir Savunma isimli çalışması eleştirmenler tarafından 'ekonomik gerekircilik' veya 'teknolojik gerekircilik'le eleştirilen Marks'ın tarihsel materyalizminin eski moda bir yorumunu savunmaktadır.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Gerald Allan "Jerry" Cohen kimdir, Gerald Allan "Jerry" Cohen felsefesi, Gerald Allan "Jerry" Cohen düşüncesi, Gerald Allan "Jerry" Cohen felsefesi nedir, Gerald Allan "Jerry" Cohen düşüncesi nedir, Gerald Allan "Jerry" Cohen eserleri nelerdir, Gerald Allan "Jerry" Cohen ve felsefe, felsefede Gerald Allan "Jerry" Cohen, Gerald Allan "Jerry" Cohen felsefesi