Felsefe hakkında her şey…

Ömer Yıldırım Kimdir?

Sosyolog Ömer YILDIRIM 1985’te Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Erzurum’da tamamladı.

Sırasıyla; Abdurrahim Şerif Beygu İlkokulu, Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu, Erzurum Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Üniversitesinde okudu. Atatürk Üniversitesindeki eğitimini Edebiyat Fakültesinin sosyoloji ve felsefe bölümlerinde tamamladı.

2010 senesinde Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Bölümü Felsefe Grubu Öğretmenliği Anabilim Dalı Tezsiz Yüksek Lisans Programını tamamladı. Lisans eğitimi sırasında “Gecekondu Mahallelerindeki İnternet Kafelerin Gençlerin Sosyal Gelişimi Üzerindeki Etkileri” isimli survey araştırmasını ve yüksek lisans eğitimi sırasında ülkemizdeki en kapsamlı beden sosyoloji araştırması olan “Beden Sosyoloji” isimli derleyici ve yorumlayıcı çalışmasını tamamladı.

Sosyal bilimler alanındaki internet içeriklerinin yüzeyselliğini, yetersizliğini ve anlaşılmazlığını ortadan kaldırmak amacıyla 2005 senesinde www.felsefe.gen.tr isimli sosyal bilimler sitesini kurdu. Bu sitenin belirli bölümlerini salt şahsi lisans ve yüksek lisans notlarından yararlanarak oluşturdu. Sitedeki kimi içerikleri ise belli başlı sosyal bilim kitaplarından ve web sitelerinden gerek doğrudan gerekse çeviri yoluyla derleyerek internet kullanıcılarının bilgisine sundu.

7 Şubat 2012 tarihinden itibaren Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde felsefe grubu öğretmeni olarak çalışmaya başladı.

Bilimsel Çalışmaları:

  • “Gecekondu Mahallelerindeki İnternet Kafelerin Gençlerin Sosyal Gelişimi Üzerindeki Etkileri” (2005, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi)
  • “Beden Sosyoloji” (2010, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Bölümü Felsefe Grubu Öğretmenliği Anabilim Dalı)

İnternet Çalışması:

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...