Bernard le Bovier de Fontenelle Kimdir?

Fransız aydınlanmasının 9 Şubat 1657-11 Ocak 1757 yılları arasında yaşamış olan ünlü düşünürü.Kartezyen fiziği benimseyen Fontenelle, büyük ününü, bilimsel düşünceleri popülerleştirip geniş halk kitlelerine sunma çabasından kazanmıştır. Bilgi görüşü bakımından deneyci olan, tüm düşüncelerimizin son tahlilde duyu verilerine indirgenebileceğini savunan Fontenelle, bilimsel düşünceleri yaymanın dışında, dini hakikatlerle ilgili konularda kuşkuculuğun gelişip pekişmesine de katkıda bulunmuştur.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Bernard le Bovier de Fontenelle kimdir, Bernard le Bovier de Fontenelle felsefesi, Bernard le Bovier de Fontenelle düşüncesi, Bernard le Bovier de Fontenelle felsefesi nedir, Bernard le Bovier de Fontenelle düşüncesi nedir, Bernard le Bovier de Fontenelle eserleri nelerdir, Bernard le Bovier de Fontenelle ve felsefe, felsefede Bernard le Bovier de Fontenelle, Bernard le Bovier de Fontenelle felsefesi