Felsefe hakkında her şey…

Robert Nozick Kimdir?

11.11.2019
1.253

Robert Nozick, göçmen bir ailenin çocuğu olarak 16 Kasım 1938 tarihinde New York’ta doğmuştur. Nozick, 1959 yılında Columbia Üniversitesinden mezun olduğunda sosyalist görüşte, sol öğrenci birliklerinden birisinin üyesi olarak faaliyet göstermiştir. Princeton, Oxford ve Rockfeller Üniversitelerinde çalıştıktan sonra 1965 yılında Harvard Üniversitesine girmiş, 1969 yılında Felsefe profesörü olmuş ve ölümüne kadar Harvard’da görev yapmıştır.

Radical Liberteryenizm’in etkili bir savunucusu olan Nozick, maksimum birey hakkı için minimum devlet fikrini savunmuştur. Kapitalizm’in savunmasını yaparken refah devletini eleştirmiş, Rawls’un adalet teorisini eleştirmek için yazdığı Anarşi, Devlet, Ütopya kitabı radikal liberteryenizm’in en önemli kitaplarından biri haline gelmiştir. Nozick, hayatının son yıllarında felsefe’nin klasik konularıyla ilgilenmiştir.

Anarchy, State, Utopia- Anarşi, Devlet, Ütopya (1975) : Nozick’in en önemli kitabıdır. Bu kitapta Nozick, devletin rolünün, vatandaşları şiddetten ve hırsızlıktan korumak ve sosyal sözleşmelere uyulmasını sağlamakla sınırlı olduğu görüşünü savunmaktadır. Nozick, bu kitapta ayrıca gelirin yeniden dağıtılmasının birey haklarını ihlal etmeden mümkün olamayacağını savunmuştur.

Diğer kitapları

Philosophical Explanations- Felsefi İzahatlar (1981)
The Examined Life – İncelenen Hayat (1989)
The Nature of Rationality- Rasyonelliğin Mahiyeti (1993)
Socratic Puzzles- Sokratik Bulmacalar (1996)
Invariances: The Structure of the Objective World- Değişmezlikler: Objektif Dünyanın Yapısı (2001)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...