Felsefe hakkında her şey…

John Rawls Kimdir?

06.11.2019
1.514

Amerikalı ahlak ve siyaset felsefecisi.

Princeton Üniversitesi’nde okuyan Rawls, okulu bitirdikten sonra orduya katıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Pasifik’te aktif olarak askerî görevde bulundu. Hiroşima’nın bombalanmasından sonra şehrin yıkıntılarını gören Rawls, askerlikten istifa ederek felsefe çalışmalarına devam etme kararı aldı ve Princeton Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Rawls Oxford Üniversitesi’nde felsefe çalışmalarını genişletti ve orada filozof Isaiah Berlin ile tanıştı. Daha sonra Amerika’ya dönerek çalışmalarına devam etti ve Cornell ve MIT’de dersler verdi. Harvard’a gidip orada “Bir Adalet Kuramı” isimli eserini kaleme aldı. Harvard’da çalışırken Thomas Nagel‘e de hocalık yaptı.

Yaşamı boyunca birçok kez felç geçiren Rawls, 21 Şubat 1921’de doğdu, düşünmeye ve yazmaya ömrünün sonuna kadar devam etti ve 24 Ekim 2002’de hayata gözlerini yumdu.

Lütfen bakınız:

– Bir Adalet Kuramı
– Rawls’un adalet anlayışı

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...