Felsefe hakkında her şey…

Friedrich Schiller Kimdir?

04.11.2019
2.451

Johann Christoph Friedrich Schiller (10 Kasım 1759 – 9 Mayıs 1805) Almanya’da 19. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan Romantik felsefe akımının önemli düşünürü, şair, oyun yazarı ve tarihçi Goethe’nin yanı sıra Alman klasik çağının en önde gelen isimlerindendir.

Schiller’in oyunları alman tiyatrosunun standart repertuarında yer almaktadır ve balatları en sevilen alman şiirlerinin arasında yer alır.

Özellikle sanat ve eğitim konusundaki görüşleriyle haklı bir ün kazanmış olan Schiller, 1795 yılında yayınlanan İnsanın Estetik Eğitimi Üzerine Mektuplar adlı eseriyle Batı kültürünün bütün bir tarihini ortaya koyma yolunda bir denemeye kalkışmıştır. O, işte bu deneme çerçevesi içinde, modern insandaki bölünmüşlüğü ve yabancılaşmayı teşhis eden ilk düşünürlerinden biri olma onurunu taşır. Schiller, modern insandaki bölünmüşlük ve yabancılaşmanın ilacının, sanat olduğunu düşünmüştür.

O, insanda iki temel dürtünün bulunduğunu söyler. Bunlardan birincisi, her zaman değişme için bastıran duyumsal dürtü, diğeri de birlik ve süreklilik arayan formel dürtü. Bu ikisi arasında kurulmak istenen uyum, Schiller’e göre, üçüncü bir dürtü aracılığıyla sağlanabilir. Bu da, oyun dürtüsüdür. Söz konusu oyun dürtüsü, filozofa göre, sanatta ortaya çıkar. Ona göre, duyumsal dürtüyle formel dürtü, yalnızca sanat oyununda bir araya gelir ve insan güzeli temaşa ederken, ruh bir yandan ahlak yasası diğer yandan da fiziki zorunluluk arasında mutlu bir ortam meydana getirebilir.

Friedrich Schiller 1759 yılında Neckar’da dünyaya gelmiştir. Latin okulunda öğrenim görmeye başlayan Schiller Hıristiyanlar ve Absalon isimli oyunlarını kaleme almaya başlamıştır.

Ailesi askeri bit akademide okumasını çok istediği için askeri akademisine yazıldı. Bu sırada hukuk eğitimi de almaya başlamıştır. Bu okulun disiplinine daha fazla dayanamadı ve tıp bölümüne geçiş yaptı. Tıp sınavını verdi ve bu bölümden istifasını istedi.

Friedrich Schiller tıptan istifasını verdikten sonra Haydutlar isimli tiyatro oyununu bitirdi. Yazıldığı dönemin ruhunu taşıyan bu eser genç kitle tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı.

Kraliyet bu oyunun sahnelenmesini yasakladı. Buna rağmen Schiller bu oyunu arkadaşları ile birlikte oynadı ve Kral tarafından 14 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Friedrich Schiller’e şiir ve oyun yazma yasağı getirildi. Genç kitle bu karara büyük bir öfke duydu. Zamanla Haydutlar Çetesini kurmaya başladılar.

Şiir ve tiyatro yasağına daha fazla dayanamaz Mannheim’e kaçar. Burada eserlerini yazmaya ve yayınlamaya devam eder.

Ekonomik sıkıntıya girdiğinde Jena üniversitesinde Tarih Profesörü olarak çalışmaya başlar ve 30 yıl Savaş tarihi dersleri verir. Hatta ilk dersleri anfilerin dışına taşan öğrenci akımlarına neden olur.

Wallenstein isimli üçleme oyunu ile Almanya’nın en iyi oyun yazarı olduğunu kanıtlamıştır. Soyluluk unvanı almıştır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...