Felsefe hakkında her şey…

Jean Francois Lyotard kimdir?

06.11.2019
2.382
Jean Francois Lyotard kimdir?

Jean François Lyotard, 10 Ağustos 1924 ila 21 Nisan 1998 tarihleri arasında yaşamış olan, postmodernizmin ve postmodern felsefenin öncülerinden birisi sayılan, edebiyat eleştirmenliği yönüyle de tanınan Fransız filozoftur.

Jean-François Lyotard 10 Ağustos 1924’te Versailles’te doğmuştur. 1956 yılında felsefe yeterlik sınavlarını başarıyla verdikten sonra, Cezayir’in Konstantin kentindeki lisede bir yıl ve ardından Fransa’da La Fléche adlı lisede yedi yıl boyunca felsefe öğretmenliği yapmıştır.

1954 ila 1964 yılları arasında Sosyalizm ya da Barbarlık adlı Fransız radikal Marksist dergisine, ardından İşçi Gücü adlı başka bir dergiye düzenli yazılar yazmıştır. Düşünsel yaşamının başlangıcında Marksist bir konumda bulunan Lyotard daha sonra, 1974 yılından itibaren (Economie Libidinale kitabıyla birlikte) Marksizm ve Modernizm temelli öğretileri eleştiren bir yöne geçiş yapmıştır. Lyotard’da bu kitaptan itibaren Nietzscheci bir teorik-politik konuma geçişin izleri görülmektedir.

1968 Mayıs olayları sırasında, Lyotard Sorbonne-Nantere’de dersler vermiştir. 1987 yılında emekli olana dek önce Paris Üniversitesinde, daha sonra ise Saint-Denis’te öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Paris’teki Uluslararası Felsefe Koleji’nin kurucu üyesi olan Lyotard, değişik aralıklarla bulunduğu ABD’nin çeşitli üniversitelerinde sekiz sene boyunca Fransız felsefesi ile eleştirel kuram üstüne dersler vermiştir. Bir süre Almanya’da da konuk profesör olarak bulunan Jean François Lyotard 21 Nisan 1998’de Paris’te lösemi sebebiyle ölmüştür.

İLGİLİ KONULAR:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...