Felsefe hakkında her şey…

Hukuk Felsefesi Nedir?

Toplumun yaşayış tarzını ve toplumsal ilişkileri düzenleyen ve yaptırım gücü (müeyyidesi) olan kurallar sistemi, hukuktur.

Hukuka aykırı davranmak veya kanunu çiğnemek, mutlaka bir ceza ile neticelenir. Hukuk felsefesi ise, hukukun, hukuk kurallarının, hukuki kanunların kökünün ne olduğunu (mahiyetini), geçerliliğini, ilke ve vazifelerini, hayattaki önemini ve yerini, bilimlerle olan ilişkisini araştıran felsefe dalıdır.

Hukuk felsefesi yine siyaset felsefesiyle yakından bağlantılı bir diğer felsefe disiplini ya da alanıdır. Toplumsal bir olgu olarak hukuk, toplumların politik örgütlüğü ve kurumsal yapısı olarak devletin, normatif ve ilkesel düzlemdeki ifadesi olarak görülebilir. Politik ya da siyasal bir yapı olarak devlet kurumu, kurumsal bölümlenişini ve yasama, yargı ve yürütme erklerinin işleyiş prensiplerini kendine özgü tikel ve pozitif hukukuna göre oluşturur. Bu nedenle hukuk felsefesine dair kavramsal tartışmaların, devlet ve siyaset felsefesine özgü kavram ve tartışmalardan yalıtılması mümkün değildir.

Konu Başlıkları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...