Felsefe hakkında her şey…

Frantz Fanon Kimdir?

04.11.2019
1.356

20 Temmuz 1925 – 6 Aralık 1961 tarihleri arasında yaşamış Fransız filozoftur.

Fanon 1925’te o zamanlar bir Fransız sömürgesi olan Karayip adası Martinik’te dünyaya geldi. İkinci Dünya Savaşı’nda bağımsız Fransız kuvvetleriyle savaşmak için Martinik’ten ayrıldı ve bundan sonra Fransa’nın Lyon kentinde, tıp ve psikiyatri eğitimi aldı. Ayrı hem edebiyat derslerine hem de Merleau-Ponty tarafından verilen felsefe derslerine de devam etti.

Gençliğinde kendisini tam bir Fransız olarak tanımlayan Fanon, Fransa’ya ilk geldiğinde gördüğü ırkçı tutumlar karşısında son derece şaşırdı. Bu durum onun felsefesinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadı. Fanon 1951’de Psikiyatr unvanı aldı ve “Siyah Deri Beyaz Maske” isimli kitabını yazdı.

1953’te Cezayir’e taşınan Fanon orada bir hastanede psikiyatr olarak çalışmayı sürdürdü. İki yıl boyunca çalıştığı bu hastanede, Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında işkence gören hastalarından dinlediği hikayelerin ardından devlet tarafından maaşı ödenen işinden istifa etti ve Tunus’a göç etti. Tunus’ta Cezayir’in bağımsızlık hareketi için çalışmalar sürdürdü. 1950’lerin sonlarına doğru lösemiye yakalanan Fanon, hastalığı sırasında son kitabı olan “Yeryüzünün Lanetleri” isimli kitabını yazdı. Bu kitap Jean-Paul Sartre’ın ön sözüyle yayımlandı.

Lütfen bakınız:

– Fanon’un kolonicilik karşıtlığı ve bağımsızlık anlayışı
– Fanon ve insan hakları

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...