Felsefe hakkında her şey…

Elis Eteria Okulu Nedir? Sokratesçi Elis-Eteria Okulu

Elis Eteria Okulu Nedir? Sokratesçi Elis-Eteria Okulu

Elis-Eteria Okulu, bir felsefe okuludur. Elis-Eteria Okulu, Sokrates’in de en sevdiği öğrencilerinden birisi olduğu söylenen ve Platon’un da bir diyaloğuna adını verdiği Elisli Phaidon tarafından kurulan Sokratesçi felsefe okuludur.

Elis-Eteria Okulu Antik Çağ’da, Elis kentinde kurulmuştur ve daha sonra kurucusu olan Phaidon’un öğrencisi Menedemos tarafından Eterya’ya taşınmıştır.

Elis-Eteria Okulu kendi döneminde felsefi zeminini genişletememiş ve bir ekol olarak öne çıkmayı başaramamıştır. Okul, Megara Okulu ile benzer bir erdem öğretisi geliştirdiği ve savunduğu için de çoğu zaman Megara Okulu ile birlikte anılmış ve bazı kaynaklarda aynı okul olarak görülmüştür.

Elisli Phaidon’un kurduğu bu okul, Megara Okulu’nun diyalektik yöntemleriyle beslenmiştir. Menedemos ise Phaidon’dan önce Megara Okulu’nun üyelerinden olan Stilpon’un öğrencisi olmuş ve daha çok ahlak konusuyla ilgilenip erdem ile bilginin bir olduğu görüşünü savunmuştur. Bu okul ve üyeleri hakkında ikinci el kaynaklardan edinilen kırık dökük bilgiler dışında elimizde temel bir kaynak ne yazık ki bulunmamaktadır. Bu sebeple Elis-Eteria Okulu, bizim makalemizde de bulunabilecek bütün içerikleriyle birlikte derlenerek aktarılmıştır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...