Felsefe hakkında her şey…

Doğrudan Demokrasi Nedir, Ne Demektir?

21.11.2019
2.889

Doğrudan demokrasi, halkın egemenliğini bizzat ve doğrudan doğruya kullandığı demokrasi türüdür. Doğrudan demokrasi, halkın halk tarafından yönetilmesini öngörmektedir. Dolayısıyla doğrudan demokrasi dizgesi, demokrasinin ülküsel anlamına en yakın olan hâlidir. Siyasi kararların, çoğunluk esasına göre, yurttaşların oy çokluğu ile, doğrudan doğruya şehir halkı tarafından alındığı yönetim şekline, doğrudan doğruya demokrasi denir.

Bir yönetim biçimi olarak demokrasi ilk olarak Eski Yunan’ın şehir devletlerinde uygulandı. Atina demokrasisi olarak da anılan Eski Yunan demokrasisi vatandaşlık hakkına sahip herkesin mecliste oy verme ve fikrini söyleme hakkına sahip olduğu bir demokrasi modeliydi.

Halk (şehir-devlete mensup vatandaşlar) doğrudan yani herhangi bir temsilcinin aracılığı olmaksızın yönetim süreçlerine katılırdı. Fakat Eski Yunan’ın siyasal geleneklerine göre kadınlar, köleler ve ilgili şehir-devletinde doğmamış olanlar vatandaşlık haklarına sahip değillerdi. Bu bakımdan Eski Yunan demokrasi modeliyle günümüz demokrasileri arasında önemli bir fark söz konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...