Ekonomi Nedir?

Aslında hepimizin ekonominin ne olduğu hakkında bir fikri var. Çünkü hepimiz ekonomik sistemin içinde yaşıyoruz. Sabah kalkıp işe gidiyor, kariyer sayfalarındaki iş ilanına başvuruyoruz, sabah işe giderken yanınızda oturan yabancı da belki o işe dün akşam başvurmuştu.Öğlen yemeği için dışarı çıkıp belki kahve ve sandviç alıyoruz. Ülkedeki genel işsizlik oranı hepimizi etkiliyor, korkuyor ve artık alışveriş merkezinde gördüğümüz o pahalı kışlık montun pek de cazip olmadığını hissediyoruz. Eğer ülkemizde enflasyon oranı yüksekse bu hepimizi etkiliyor. Bu oranın yüksekliği kimimizi daha zengin ederken kimimizi daha da yoksullaştırıyor. Kredi oranlarının düşmesi, belki de evlilik planlarımızı öne çekiyor, büyük bir heyecan ile emlak ofislerine koşup konut talebini arttırıyoruz ya da annemizin uzun zamandır istediği yeni çamaşır makinesini ona hediye ediyoruz. Bir yatırımcı içinse Yunanistan’ın verdiği bütçe açığı, sahip olduğu avroları azaltma kararını öne çekiyor. İşte bütün bu durumlara olan yakınlığımıza göre hepimizin "Ekonomi nedir?" sorusuna bir cevabı var.

- Ekonomi kelimesinin kökeni Eski Yunanca olup ev işlerini idare etmek (oikinomikos) anlamına gelir. Günümüzde ekonomi ya da iktisat denildiğinde mal ve hizmetlerin üretim, bölüşüm ve tüketim işlerini inceleyen bir bilim kastedilir.Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve "Sosyolojiye Giriş" Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Diğer Ders Notları (Ömer YILDIRIM)