Seyla Benhabib Kimdir?

Türk felsefeci.

Dünya'nın en tanınmış ve önemli Türk felsefecilerden biri olan Prof. Dr. Seyla Benhabib, 1950'de İstanbul'da doğdu, Robert Kolejinde (Amerikan Kız Koleji)'nde okudu. 1970'te ABD'ye giderek Brandeis Üniversitesi'nde felsefe tahsil etti ve öğrenimini Yale Üniversitesi'nde sürdürdü ve doktorasını 1977'de o üniversitede tamamladı. 1993'ten beri Harvard Üniversitesi'nde profesör olan Benhabib, bir ara New School Araştırma Merkezi'ni yönetti.Siyaset bilimi ve felsefesi konularda çalıştı ve Cambridge Üniversitesi'nde dersler verdi. Benhabib, feminist teoriye en önemli katkıları yapan isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Feminist Mücadele: Felsefi Değişim kitabı, bu konuyu tartışıyor.

1995'ten bu yana Amerikan Sanatlar ve Bilimler Akademisi üyesi olan Benhabib, Karl Marx, Hegel, Max Weber ve Jürgen Habermas üzerine yaptığı çalışmalarla da tanınıyor.

Benhabib'in en son başarısı ise 2009 yılında Ernst Bloch Merkezinden Ernst Bloch Ödülü (Erns-Bloch-Preis) madalyası ile ödüllendirilmesidir. Ernst Bloch Ödülü, dünya'nın en önemli felsefe ödüllerindendir.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Seyla Benhabib kimdir, Seyla Benhabib felsefesi, Seyla Benhabib düşüncesi, Seyla Benhabib felsefesi nedir, Seyla Benhabib düşüncesi nedir, Seyla Benhabib eserleri nelerdir, Seyla Benhabib ve felsefe, felsefede Seyla Benhabib, Seyla Benhabib