Damaskuslu Nicolaos Kimdir?

Roma İmparatorluğu'nun ilk imparatoru Augustus'un saltanatı sırasında yaşamış olan Suriyeli tarihçi ve filozof. Adı doğduğu yer olan Şam (Damascus) kentinden gelir. Ünlü Yahudi kralı Büyük Hirodes'in yakın dostuydu.En bilinen çalışması 144 kitaptan oluşan bir dünya tarihidir ve sadece birkaç parçası günümüze ulaşmıştır. Diğer çalışmaları arasında bir otobiyografi, Augustus'un ve Hirodes'in hayat hikâyeleri ve bazı filozofik eserlerde yer alır.

Nicolaus, "Pandion (Pandyan krallığı?) ya da bazılarına göre Porus adında" bir Hint Kralı tarafından 13 yılında Roma İmparatoru Augustus'a gönderilen bir "Elçi heyeti" hakkında anlattığı hikâyeleri ile meşhurdur. Elçilik mensuplarıyla Antakya'da tanışmıştır. Sefaret yanında Yunanca yazılmış bir diplomatik mektup taşıyordu ve mensuplarından biri inancını göstermek için Atina'da kendini diri diri yakmıştı. Olaylar heyecan uyandırmış ve Strabon ve Cassius Dio tarafından kaydedilmişti. Sramana için Plutarch zamanında bile halâ görülebilen ve üzerinde "ΖΑΡΜΑΝΟΧΗΓΑΣ ΙΝΔΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΓΟΣΗΣ" ("Hindistan'daki Barygaza'dan sramana efendi") yazan bir mezar yaptırılmıştı.Bu hikâyelerin anlattığına göre, Hintli Budist din adamları (Sramanalar, Nasıralı İsa zamanında Levant'da dolaşmaktaydılar.

Yahudi tarihçi Josephus, (İbrahim peygamber) ile ilgili olarak Nikolaos'un dördüncü kitabını referans almıştır.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Damaskuslu Nicolaos kimdir, Damaskuslu Nicolaos felsefesi, Damaskuslu Nicolaos düşüncesi, Damaskuslu Nicolaos felsefesi nedir, Damaskuslu Nicolaos düşüncesi nedir, Damaskuslu Nicolaos eserleri nelerdir, Damaskuslu Nicolaos ve felsefe, felsefede Damaskuslu Nicolaos, Damaskuslu Nicolaos felsefesi