Robert Maynard Pirsig Kimdir?

(6 Eylül 1928, Minneapolis, Minnesota, ABD)

Amerikalı yazar ve filozof.1943 yılında Minnesota Üniversitesi'nde biyokimya öğrenimine başladı. Ardından askere alındı ve Kore Savaşı'na katıldı. Eğitimini Minnesota Üniversitesi felsefe bölümünde tamamladı. Hindistan'da Benares Hindu Üniversitesi'nde doğu felsefesi üzerinde çalıştı. Montana ve İllinois'deki çeşitli okullarda kompozisyon ve retorik dersleri verdi. Bu dönemlerde geçirdiği psikolojik sorunlar nedeniyle elektroşok tedavisi gördü. Minneapolis'te teknik yazar olarak çalıştı. Birçok yayıncı tarafından reddedilen yapıtı Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı 1974'de yayınlandı ve uzun süre çok satanlar listesinde yer aldı. Botuyla Atlantik boyunca gezmeye devam etmekte ve dönem dönem İsveç, Norveç, Belçika ve İngiltere'de yaşamaktadır.

Pirsig kalite üzerine de çalışmalar yapmıştır. Ve kaliteyi "tanımlanamaz" olarak belirlemiştir. Bu yorum da kalitenin mükemmelliği yaklaşımına uymaktadır.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Robert Maynard Pirsig kimdir, Robert Maynard Pirsig felsefesi, Robert Maynard Pirsig düşüncesi, Robert Maynard Pirsig felsefesi nedir, Robert Maynard Pirsig düşüncesi nedir, Robert Maynard Pirsig eserleri nelerdir, Robert Maynard Pirsig ve felsefe, felsefede Robert Maynard Pirsig, Robert Maynard Pirsig