Raya Dunayevskaya Kimdir?

(1 Mayıs 1910-9 Haziran 1987), Amerikalı bir filozoftur ve Marksist-Hümanizm'in kurucusudur. Bir süre Leon Troçki'nin sekreterliğini yapmıştır. Daha sonra ondan kopmuş ve "News and Letters Committees" adında yeni bir örgüt kurmuş ve ölümüne kadar bu örgüte başkanlık etmiştir.Dunayevskaya'nın yahudi kökenli ailesi o daha küçükken ABD'ye göç etti ve bu yüzden Dunayevskaya küçük yaşlarında devrim hareketlerine katıldı. Bir süre Amerikan Komünist Parti'sinin gençlik kollarında yer aldı. Daha sonra bağımsız troçkicilerler birlikte Boston'da bir grup kurdu. Bu grup doğum kontrolünü ve kürtajı savunuyordu.

U.S. Troçkistler Organizasyon'undan izin almadan 1937 yılında, sürgünde olan Leon Troçki'ye rusça sekreterlik yapmak için Mexico'ya gitti. 1938'deki babasının ve erkek kardeşinin ölümleri üzerine Troçki'den ayrılarak Chicago'ya döndü.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Raya Dunayevskaya kimdir, Raya Dunayevskaya felsefesi, Raya Dunayevskaya düşüncesi, Raya Dunayevskaya felsefesi nedir, Raya Dunayevskaya düşüncesi nedir, Raya Dunayevskaya eserleri nelerdir, Raya Dunayevskaya ve felsefe, felsefede Raya Dunayevskaya , Raya Dunayevskaya felsefesi