Peter Frederick Strawson Kimdir?

(23 Kasım 1919 – 13 Şubat 2006)

İngiliz filozof. 1968-1987 yılları arasında Oxford Üniversitesi'nde Waynflete metafizik felsefesi profesörü olarak çalıştı.1919 doğumlu İngiliz filozof. En önemli eseri Bertrand Russell'ın Theory of Descriptions'ını eleştirdiği "On Referring" adlı makalesidir. Mantık ve metafizik alanlarında önemli eserleri vardır.

Analitik felsefede metafiziksel yönelimleri yeniden -belki de ilk kez yeniden- dirilten filozofların başında gelmektedir. Analitik felsefe bağlamı içerisinde kalarak yaptığı iyi metafizik ve kötü metafizik ayrımı önemlidir: (stipulative ya da bad metaphysics) ile (descriptive ya da good metaphysics) ayrımı ile kavramsal düşünüşün doğasına analitik bir bakış yaratmıştır. Böylelikle mantıksal pozitivizmin son zincirlerinden de kurtulmuş oluyordu analitik felsefe. Kuşkusuz artık ortada pek de analitik felsefe -mantıksal atomizm ve pozitivizm özlü olduğunu düşünürsek- kalmamıştır ya da daha hafif söylemek gerekirse türlülük artık analitik felsefede kutuplar yaratacak denli yayılmıştır.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Peter Frederick Strawson kimdir, Peter Frederick Strawson felsefesi, Peter Frederick Strawson düşüncesi, Peter Frederick Strawson felsefesi nedir, Peter Frederick Strawson düşüncesi nedir, Peter Frederick Strawson eserleri nelerdir, Peter Frederick Strawson ve felsefe, felsefede Peter Frederick Strawson, Peter Frederick Strawson felsefesi