Julius Robert von Mayer Kimdir?

(d. 25 Kasım 1814 – ö. 20 Mart 1878)

Termodinamiğin kurucularından biri olarak kabul edilen Alman doktor ve fizikçisidir.Mayer, 1841'de ifade ettiği, günümüzde termodinamiğin birinci yasası olarak bilinen enerjinin korunumu yasası ile tanınmıştır. Bu ifade enerjinin korunumu yasasının ilk ifadelerindendir ve şu şekilde özetlenebilir:

"Enerji ne yaratılabilir, ne de yok edilebilir."

Mayer 1842'de tüm canlılar için birincil enerji kaynağı olarak hayati önem taşıyan, günümüzde yükseltgenme (ing.oxidation) olarak bilinen kimyasal tepkimeyi açıkladı. Mayer'in yaşamı boyunca başarılarına önem verilmedi ve ısının mekanik eşdeğerinin keşfi konusundaki öncelik James Joule'e verildi. Mayer ayrıca bitkilerin, ışık enerjisini kimyasal enerjiye çevirdiğini de öne sürmüştür.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Julius Robert von Mayer kimdir, Julius Robert von Mayer felsefesi, Julius Robert von Mayer düşüncesi, Julius Robert von Mayer felsefesi nedir, Julius Robert von Mayer düşüncesi nedir, Julius Robert von Mayer eserleri nelerdir, Julius Robert von Mayer ve felsefe, felsefede Julius Robert von Mayer, Julius Robert von Mayer