Hermann Cohen Kimdir?

Sayesinde, Almanya'da 1900'lerin başlarına denk geldiğini söyleyebileceğimiz, Kant felsefesinin kendisi ve açılımları konusunda bir canlanma yaşanmıştır. Kant hakkında yazdığı kitaplar ve makalelerle, Cassirer de başta olmak, üzere Kant felsefesinin özgül yanları ve önemli keşifleri konusunda felsefe ilgilisi bir çok isme katkıda bulunmuştur.Cohen, Kant sisteminin bize temel olarak öğrettiği şeyin yöntemsel içerik ve onun getirdiği sonuçlar olduğunu söylerken, kuşku yok ki aklın kendi sınırlarını temellendiren (yanı sıra akıl(vernunft), anlama yetisi (verstand) ve algı arasında kesin ayrımlar koyan) ve yargı yetisi ve pratik akılla evrenselliği de kurtaran aşkınsal (transendental) yöntemde felsefenin diretmesi gerektiğini vurgular. Cohen için nedensellik ve özgürlük zincirini kıran tek şey olan aşkınsal yöntem felsefede sürekli olarak canlı tutması gereken ve tarihe mal olmuş olmaktan uzak bir yöntemdir. Felsefe ilkelerini Kantçı felsefenin kendi sınırlarından güç alan ilkeleri üzerine kurmalıdır kısacası ona göre.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Hermann Cohen kimdir, Hermann Cohen felsefesi, Hermann Cohen düşüncesi, Hermann Cohen felsefesi nedir, Hermann Cohen düşüncesi nedir, Hermann Cohen eserleri nelerdir, Hermann Cohen ve felsefe, felsefede Hermann Cohen, Hermann Cohen felsefesi