Georgios Amiroutzes Kimdir?

(1400–1470), Pontuslu Rum Rönesans bilgin ve filozoftur.

Trabzon'da doğmuş, Rönasans İtalyasında yaşamış ve eğitim almış ve İstanbul'da ölmüştür. Geç Bizans döneminin tartışmalı şahsiyetlerindendir. Teoloji ve felsefe yanında doğal bilimler, tıp, retorik ve şiir konularına hakimdi, bu ona "felsefeci" (Yunanca: o Φιλόσοφος) unvanını kazandırdı.Amiroutzes, imparatorluk delegasyonuna danışman olarak Ferrara-Florence Konsili'ne katılmıştır. Orada kiliselerin birliğini kuvvetli bir şekilde desteklemiş ancak Konstantinopolis'e döndüğünde Papalık üstünlüğü görüşüne karşı çıkan yorumlarda bulundu. Bir Papalık dokümanı, ona 100 İtalyan sikkesi ödenek verildiğini yazmaktadır. Bu, birliği desteklemesi için rüşvet kabul ettiği şeklinde yorumlanmaktadır.

Diğer taraftan, takipçisi Yunanlılar tarafından II. Mehmet ile olan yakınlığı nedeniyle opportunist, hain ve dönek olmakla suçlanır. İmparator David'i ikna ederek, Osmanlılar tarafından etrafı sarılmış Trabzon İmparatorluğu'nun kan dökülmeden teslim olmasını hızlandırmıştır. Trabzon İmparatoru, servet ve topraklarını muhafaza etmekle ödüllendirilse de O ve bazı oğulları ihanet suçlaması ile suçlanmış ve teslim olmalarından bir kaç yıl sonra idam edilmişlerdir. Amiroutzes, Osmanlı sarayında çok tanınan birisiydi, Fatih Sultan Mehmet'in Hristiyanlık ve Greko-Roman Felsefesi üzerine danışmanlarından birisiydi. Sultan tarafından toprakla ödüllendirilmiş, oğullarından birine Yunanca tercüme odasının sorumluluğu verilmiştir.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Georgios Amiroutzes kimdir, Georgios Amiroutzes felsefesi, Georgios Amiroutzes düşüncesi, Georgios Amiroutzes felsefesi nedir, Georgios Amiroutzes düşüncesi nedir, Georgios Amiroutzes eserleri nelerdir, Georgios Amiroutzes ve felsefe, felsefede Georgios Amiroutzes, Georgios Amiroutzes felsefesi