Gabriel Marcel Kimdir?

1889-1973 yılları arasında yaşamış olan Fransız varoluşçu filozof.

Gerçek olanı rasyonel olanla, yani özlerle ya da değerlerle özdeşleştirdiğine, şeyleri saf nesnelere dönüştürdüğüne inandığı ve varoluşu, çelişik olduğu gerekçesiyle, inkar ettiğine inandığı idealizme karşı çıkan Marcel, inancın önemini vurgulamış ve Heidegger gibi, insani tecrübenin ontolojik ağırlığını ortaya çıkarmaya çalışmıştır.İlk Fransız fenomenolog diye de anılır. Öte yandan Hristiyan varoluşçu sıfatıyla literatüre geçmiştir. Felsefeciliğinin yanında, oyun yazarı, eleştirmen ve bestecidir. Katoliklik, fenomenoloji ve Kierkegaard gibi ilgi merkezleri arasında kimi "duygulanımsal" terimleri, felsefi düzeye çıkarma olanağı bulmuştur; mesela "adanmışlık" ve "bağlılık" gibi.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Gabriel Marcel kimdir, Gabriel Marcel felsefesi, Gabriel Marcel düşüncesi, Gabriel Marcel felsefesi nedir, Gabriel Marcel düşüncesi nedir, Gabriel Marcel eserleri nelerdir, Gabriel Marcel ve felsefe, felsefede Gabriel Marcel, Gabriel Marcel felsefesi