Victor Basch Kimdir?

Victor Basch (d. 1863, Budapeşte - ö. 1944, Neyron, Ain), Fransız filozofAlman dili ve edebiyatı uzmanıydı. Nancy (1885), Rennes (1887), Paris (1906) üniversitelerinde profesörlük yaptı. L'Esthétique de Kant (1896; Kant'ın Estetiği) ve Poétique de Schiller (1897; Schiller'in Poetikası) adlı tezleri, Sorbonne'da yeni kurulmuş estetik kürsüsüne getirilmesini sağladı (1918). Alman felsefesi üzerine birçok yapıt yayımladı: la Philosophie allemande au XIXes, (1912; XIX. Yüzyıl Alman Felsefesi), les doctrines politiques des philosophies classiques de l'Allemagne (1928; Klasik Alman Filozoflarının Siyasal Öğretileri).

1898'den başlayarak, Dreyfus davasının yeniden görülmesi için girişilen siyasal eylemlere katıldı. Bu sıfatla antifaşist Halk Cephesi siyasetinin öncülerinden biri durumuna geldi. Victor Basch ve karısı, Alman işgali sırasında milisler tarafından öldürüldü.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Victor Basch kimdir, Victor Basch felsefesi, Victor Basch düşüncesi, Victor Basch felsefesi nedir, Victor Basch düşüncesi nedir, Victor Basch eserleri nelerdir, Victor Basch ve felsefe, felsefede Victor Basch, Victor Basch felsefesi