Hermann Weyl Kimdir?

Hermann Klaus Hugo Weyl (9 Kasım 1885 – 8 Aralık 1955) bir Alman matematikçiydi. Çalışma hayatının büyük bölümünü Zürih, İsviçre'de ve sonrasında Princeton da geçirmesine rağmen, Göttingen Üniversitesi'nde geleneksel matematik dersleri vermiştir. David Hilbert ve Hermann Minkowski tarafından yetiştirilmiştir.Weyl'in ana çalışma alanları kuramsal fizik ve sayılar teorisi konularıydı. Weyl yaptığı çalışmalarla 20.yüzyıl'ın en fazla bilim adamını etkileyen insanlarından biri olmuştur. Ayrıca Institute for Advanced Study'nin etken yıllarında önemli bir üyesi olmuştur.

Weyl teknik ve uzay, zaman, madde, felsefe, mantık, simetri ve matematik tarihi gibi bazı genel çalışma alanlarındaki çalışmalarını kitap olarak bastırmıştır. O ayrıca Elektromanyetizm yasalarını Genel görelilik kuramı ile birlikte düşünen ilk kişilerden biriydi.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Hermann Weyl kimdir, Hermann Weyl felsefesi, Hermann Weyl düşüncesi, Hermann Weyl felsefesi nedir, Hermann Weyl düşüncesi nedir, Hermann Weyl eserleri nelerdir, Hermann Weyl ve felsefe, felsefede Hermann Weyl, Hermann Weyl felsefesi