Emanuel Swedenborg Kimdir?

Emanuel Swedenborg, (doğduğunda adı: Emanuel Swedberg; d. 8 Şubat 1688 Stockholm, İsveç – ö. 29 Mart 1772 Londra, İngiltere) İsveçli bilim adamı, filozof, hıristiyan mistiği ve din bilimcisi. Mucit ve bilim adamı olarak çok verimli bir kariyer geçiren Swedenborg elli altı yaşında hayaller gördüğü spiritüel bir döneme girdi.Spiritüel bir uyanış yaşayan filozof, Tanrı tarafından Hristiyanlığı ıslah edecek göksel bir doktrin oluşturmak için görevlendirildiğini iddia etti. Tanrı'nın gözlerini açtığını, istediği gibi cennet ve cehennemi ziyaret edebileceğini; melekler, iblisler ve diğer ruhlarla konuşabileceğini öne sürdü. Hayatının geri kalan yirmi sekiz yılında 18 dinbilimsel eser yayımladı. Bunlar arasında en bilineni Cennet ve Cehennem 'dir.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Emanuel Swedenborg kimdir, Emanuel Swedenborg felsefesi, Emanuel Swedenborg düşüncesi, Emanuel Swedenborg felsefesi nedir, Emanuel Swedenborg düşüncesi nedir, Emanuel Swedenborg eserleri nelerdir, Emanuel Swedenborg ve felsefe, felsefede Emanuel Swedenborg, Emanuel Swedenborg felsefesi