Eğitim Sosyolojisinin Önemi

"Eğitim sosyolojisi" dersinin öğretmen ve eğitimcilere kazandıracağı yararlar da şu noktalarda özetlenebilir:a) Bir öğretmenin karşısındaki öğrenciler çok çeşitli toplumsal menşelerden; ailelerden, yerleşim yerlerinden, sosyal sınıf ve tabakalardan gelmektedirler. Öğretmen, öğrencilerin içinden çıktığı sosyal çevreyi ve oradaki sosyal ilişkileri iyi bilmelidir.

b) Öğretmen, içinde çalıştığı okuldaki toplumsal olguyu ve bir sosyal kurum olarak okulun sosyal işleyişini bilmeli; eğitim-öğretim çalışmaları sırasında bundan faydalanmalıdır.

c) Modern öğretim yapmak isteyen bir öğretmen, karşısındaki öğrenci grubunun özelliklerini bilmeli; grup dinamizmi, grup davranış ve dayanışması ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.d) Eğitim Sosyolojisi, öğretmenlere, içinde bulundukları toplumun kültürü, eğitimi etkileyen toplumsal güçler ve etkileme biçimleri, toplumsal gelişme, toplumsal roller vs. konularında sağlıklı bilgiler vermektedir.

e) Eğitim Sosyolojisi, ülkenin ve çağdaş toplumsal düzenin eğitim sorunları karşısında, öğretmenlerin daha bilinçli hareket etmelerinde ve mümkün çözümler göstermelerinde yardımcı olur. 
< Sosyoloji Dizinine Geri Git
< Eğitim Sosyolojisi Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Eğitim sosyolojisi, eğitim sosyolojisi nedir, eğitim sosyolojisi ne demektir, eğitim sosyolojisi tanımı nedir, eğitim sosyolojisi ne anlama gelir, eğitim sosyolojisi ne demektir, eğitim sosyolojisi nedir, eğitim sosyolojisi nedir, eğitim sosyolojisi ne demektir, eğitim sosyolojisi hakkında, eğitim sosyolojisi hakkında bilgi, eğitim sosyolojisi nedir