Agrippa von Nettesheim Kimdir?

Alman filozof, hekim, simyacı ve Hristiyan kabalacı. Karl V'in tarihçisi oldu. Büyücülükle suçlandı; hapsedildi ve sefalet içinde öldü. Gizli bilimler felsefesi (de occulta philosophia libri tres) adlı yapıtı çok kapsamlıdır; okültizm, ezoterizm, simya, astroloji ve majik kavramlar açısından önemli bilgiler içerir.Bir diğer kitabı "bilimlerin belirsizliği ve hiçliği" ise çelişkili gibi görünür. Görüşleri, üniversitelerde öğretilen Aristotelesçi doğa felsefesi alternatif olarak üniversite öğrencileri arasında büyük ilgi gördü; yıllarca hem doğal dünya hem ruhlar dünyasını kontrol etmek için büyülü sırları kullanabilme becerisinin peşine düştüler.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Agrippa von Nettesheim kimdir, Agrippa von Nettesheim felsefesi, Agrippa von Nettesheim düşüncesi, Agrippa von Nettesheim felsefesi nedir, Agrippa von Nettesheim düşüncesi nedir, Agrippa von Nettesheim eserleri nelerdir, Agrippa von Nettesheim ve felsefe, felsefede Agrippa von Nettesheim, Agrippa von Nettesheim