Abraham ben Meir ibn Ezra Kimdir?

Abraham ben Meir ibn Ezra (İbranice: אברהם אבן עזרא, Abenezra olarak da bilinir.) (1092 veya 1093-1167), ortaçağın en seçkin Musevilerinden biriydi. Felsefe, astronomi, astroloji, tıp, şiir, dilbilim dallarında çok bilgiliydi.Büyük, bilge, hayran olunan doktor olarak adlandırılırdı. Müslüman egemenliği altındaki Tudela'da doğdu. Yahudilerle yerli halk arasında çıkan sıkıntılar yüzünden Yahudilerin cezalandırılmasıyla 1140 dan önce yurdunu terk etmek zorunda kaldı ve durmadan dolaştı. Kuzey Afrika, Mısır, Filistin, İtalya, Güney Fransa, Kuzey Fransa, İngiltere yaşayacak yer ararken ki durakları oldu.

Ay'daki Abenezra Krateri onun ismini taşımaktadır. Ayrıca Avrupa'nın ilk satranç kuralları izahı da ona dayanmaktadır.Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf "Felsefeye Giriş" ve 3. Sınıf "Çağdaş Felsefe Tarihi" Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)
 
< Filozoflar Dizinine Geri Git

> Bu sayfaya ilişkin etiketler: Abraham ben Meir ibn Ezra kimdir, Abraham ben Meir ibn Ezra felsefesi, Abraham ben Meir ibn Ezra düşüncesi, Abraham ben Meir ibn Ezra felsefesi nedir, Abraham ben Meir ibn Ezra düşüncesi nedir, Abraham ben Meir ibn Ezra eserleri nelerdir, Abraham ben Meir ibn Ezra ve felsefe, felsefede Abraham ben Meir ibn Ezra, Abraham ben Meir ibn Ezra felsefesi